Fulltextové vyhledávání

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Současnost

Současnost

Poměrně vysoká nadmořská výška obce okolo 611 m a drsnější klima nebylo nikdy příliš příznivé pro životní podmínky zdejších usedlíků.Přesto je Bousín velmi starý sídelní útvar s půdorysem horské nepravidelné vsi. Odedávna patřila ves k plumlovskému panství a jako jeho součást se uvádí již v roce 1325.

První historická zmínka o Repechách je z roku 1566. V roce 1716 byla v Repechách zahájena výroba skla. Po desetileté činnosti sklárna vyhasla.
Každá obec je pyšná na své rodáky kteří vynikli v některém oboru lidské činnosti. K takovým významným osobnostem Bousína Repech patří
Anna Dočkalová ( 1886 - 1949 ), uznávaná operní pěvkyně, sbormistryně a hudební pedagožka,
Bohumil Sláma ( 1913 - 1983 ), znamenitý malíř neobyčejné tvůrčí invence
Ing.Vojtěch Lachmann ( 1915 - 2003 ), odborník ve stavebnictví - v základním výzkumu i aplikovaném stavebnictví.Repechy kaplička

Půdu zde obhospodařuje místní zemědělské družstvo s dominantním podílem pastevního chovu skotu.
Bousín je typická vesnice, jako každá jiná. A v čem je zvláštní ? Tajuplná, zádumčivá, plná mýtů a přírodních krás.Obklopená nádhernými přírodními zákoutími, v dohledu majestátních lesních porostů, okysličena okolní bohatou vegetací.Náves na pohled skromná, neokázalá. Její dominantou je prastará zvonice a alej líp. Přesně totéž lze říci o přidružené obci Repechy. Kolemjdoucího tu upoutá kaplička Panny Marie Královny.
Nadmořská výška, členitost zdejšího terénu a malebnost krajiny předurčuje Bousín a Repechy, aby se staly vyhledávaným místem turistiky a sportu. V letním období se stávají tyto obce východiskem cyklistických a pěších tras, v zimním období vyhledávaným střediskem běžkařů.